סנקציה חדשנית – לא בבית דיננו

שאלות ותשובות

בית הדין הגדול בפסק דין בערעור שהתקבל, מבטל מכל וכל סנקציה חדשנית שניסה בית הדין הרבני האזורי להחיל על בעל שלדבריו נחשב סרבן גט.

בית הדין הרבני האזורי חייב בעל לתת לאשתו גט, ומשזה סירב החליט בית הדין הרבני לנקוט כנגדו בסנקציה חדשנית, שאיננה מנויה בחוק, ואין לה כל תקדים בפסיקה (אולי מלבד מקרים קודמים באותו בית דין) והיא חיוב הבעל להתייצב בכל יום בפני בית הדין הרבני בשעה 8:30 בבוקר ועד שישוחרר בשעות אחר הצהריים המאוחרות (עוד בעניין סנקציות בבית הדין הרבני ראה מאמר עומק בעמוד המאמרים).

למעשה סנקציה זו קשה יותר מכל הסנקציות המנויות בחוק (מלבד מאסר) שכן חיוב הבעל  להתייצב יום יום בבית הדין למעשה מונע ממנו לעבוד ומונע ממנו להתנהל, ומביאה את הבעל למצב בלתי אפשרי בה יפוטר מעבודתו, יפסיד כספים ולא יוכל להתנהל כלל, והדרך היחידה להיפטר ממצב זה תהיה מתן גט לאישה.

הבעל ערער על סנקציה זו וטען שלא ניתן להחילה מבחינה חוקית ומשפטית, וכמו"כ גט שיינתן בשל סנקציה דרקונית זו עשוי להיות גט פסול.

בית הדין הגדול קיבל את ערעורו של הבעל ובנימוקי פסק הדין, קובע כי אין לבית הדין הרבני סמכות להטיל סנקציות אחרות מאלו שנקבעו בחוק, וכי הטלת סנקציה זו פסולה מכל וכל, להלן ציטוט מתוך דברי בית הדין הרבני הגדול:

כמו"כ הסנקציה הזו להופיע כל יום בביה"ד האזורי ולשהות כל יום במסדרון בין השעות 8.30 עד לסוף היום וללא הגבלה בזמן היא סנקציה חמורה ביותר. אין לה אזכור בחוק בתי דין רבניים (קיום פסקי דין של גירושין התשנ"ה 1995) ולא בתקנות הדיון.

ברור לכל, שאדם שיאלץ להופיע יום יום בביה"ד ולהמתין שם כל היום – יאבד את מקום עבודתו, כאשר הוראה שכזו לא תהיה מוגבלת בזמן.

אין הבדל גדול בין להיות כלוא בין כותלי בית הסהר "מעשיהו" , לבין להיות כל יום ובמשך כל היום כלוא במסדרון ביה"ד האזורי בחיפה – ללא הגבלת זמן.

בזמנו לפני כעשרים וארבע שנים כאשר התחילו בתי הדין הרבניים לפסוק עפ"י חוק לקיום פסקי דין של גירושין והוציאו צווי הגבלה כנגד הבעל בגין סירובו לתת גט. נכתבו ע"י הדיינים פסקי דין רבים שדנו וחקרו מדוע אין בהרחקות אלו משום כפיה לגט .

בשורת הדין חלק ה' מוזכרים מספר פסקי דין שהרחיבו מאד בנושא ודנו מדוע אין בכל הנ"ל משום כפיה.

הצד השווה בפסקי הדין שאין בצווי ההרחקה לחץ כ"כ, ואינן אלא מניעת הטוב בשב ואל תעשה, יש מהדיינים שסברו שיש ליתן אפשרות לבעל שיוכל לעבור למקום אחר ושם ינצל מהרחקות אלו, ורק בכה"ג לא הווי כפיה.

מ"מ לדעתנו, להורות לבעל בקום ועשה להתייצב יום יום בביה"ד ולשהות במסדרון ביה"ד כל היום  כאשר הוראה זו ניתנת ללא הגבלת זמן וכאשר זה נעשה בצו של ביה"ד ובאיום בצו הבאה, לכאורה, יש לעיין היטב  האם לא נכשל ביה"ד  ח"ו במכשול כפיית גט.

לקריאת פסק הדין המלא לחץ כאן

Top
נגישות

מדריך עשרת השלבים לתכנון הליך גירושין נכון

הירשמו עכשיו וקבלו את המדריך חינם

בהרשמה אני מאשר לקבל תכנים שיווקים ומידע.

טוען רבני לענייני גירושין - משה ליבוביץ

צרו קשר עוד היום

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

פרטים ליצירת קשר