נקבע; ההורים יתחלקו בקצבת הילדים

טוען רבני לענייני גירושין - משה ליבוביץ

אחת השאלות המצויות בדיוני קביעת גובה תשלום דמי המזונות היא, כיצד יש לחשב את קצבאות הילדים או קצבאות שונות שמתקבלות מאת הביטוח הלאומי, האם קצבאות אלו נחשבות חלק מדמי המזונות ונחשבים כחלק מתשלום המזונות של האב, או שמא מדובר בסיוע לאם ולאין להתחשב בקצבאות אלו להפחית את דמי המזונות.

בית הדין הרבני בירושלים, בהחלטה שפורסמה לאחרונה בוחן את השאלה מי יקבל את קצבת הילדים במקרה בו הילדים נמצאים במשמורת משותפת של שני ההורים – בית הדין קובע כי במקרה של משמורת משותפת קצבת הילדים תחולק בין שני ההורים בשווה, וכי האב ראשי לקזז מתשלום המזונות סכום של מחצית מקצבת הילדים.

להלן ציטוט מתוך נימוקיו של בית הדין הרבני:

ובכן, לאחר העיון, לא נמצאה בתגובת האם עילה מוצדקת שלא לחלוק את קצבאות המוסד לביטוח לאומי לדמי מזונות ילדים, בשווה בין ההורים, במסגרת משמורת משותפת, וכן מקובל בפסיקה, והדבר עולה עם עקרונות הצדק וההגינות, שהרי הקצבאות של המוסד לביטוח לאומי מיועדות עבור החזקת הילדים, ושני ההורים מחזיקים את הילדים בשווה פחות או יותר.

נציין כי כמקובל בפסיקת בתי הדין הרבניים ואף בפסיקות בתי המשפט, אף מענקי קורונה מאת המוסד לביטוח לאומי, מתחלקים בשווה בין ההורים.

ונעיר עוד – חוק המוסד לביטוח לאומי (באשר להענקת קצבאות ילדים וכן מענקי קורונה) לא קובע למי שייכת הקצבה (שהרי זו החלטה שיפוטית), אלא רק קובע למי עליו, כגוף ציבורי, להעביר את הקצבה (שהרי המוסד לביטוח לאומי זקוק לכתובת ספציפית אליה יוכל להעביר את הקצבה), ולאחר שהוא מעביר ישירות לגוף אליו הוא נדרש להעביר (קצבת ילדים מועברת לאם), יתכן וחלק מהקצבה יועבר מהאם לידי האב, כפי החלטת הערכאה השיפוטית.

לאור כל האמור, ומאחר ומדובר במשמורת משותפת, קצבת הילדים שתתקבל מהמוסד לביטוח לאומי תחולק בשווה בין שני ההורים, ורשאי האב לקזז מתוך דמי המזונות את מחצית סך הקצבה הנ"ל.

לקריאת ההחלטה במלואה לחץ כאן

לפגישת יעוץ עם טוען רבני

Top
נגישות

מדריך עשרת השלבים לתכנון הליך גירושין נכון

הירשמו עכשיו וקבלו את המדריך חינם

בהרשמה אני מאשר לקבל תכנים שיווקים ומידע.

טוען רבני לענייני גירושין - משה ליבוביץ

צרו קשר עוד היום

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

פרטים ליצירת קשר